.

Aktualności

karminski2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszam do wysłuchania rozmowy dyr. WSZ Tomasza Karmińskiego z redaktorem Jarkiem Adamkiem w Radiu Elka. Wystarczy kliknąć w poniższy link.

http://elka.pl/content/view/79230/150/

NAFIS SZPITALNigdy nie prowadziliśmy i nie zamierzamy prowadzić działalności konkurencyjnej dla leszczyńskiego szpitala – oświadcza prezes spółki NAFIS, która buduje właśnie własny szpital na działce sąsiadującej z placówką publiczną. Prezes spółki Andrzej Wnęk wyjaśnia też powody decyzji o budowie, zaś doniesienia o konkurencyjności nazywa nieporozumieniem.
Na zagrożenie, jakie dla leszczyńskiego szpitala niesie powstanie prywatnej placówki, wskazywał kilkakrotnie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Tomasz Karmiński. Chodzi o kontrakty Narodowego Funduszu Zdrowia, które prywatna lecznica może szpitalowi odebrać. W dodatku publiczny szpital ponosi o wiele wyższe koszty działalności, prowadząc całodobową opiekę i gotowość do świadczenia usług.

Adamczak2016aWielu lekarzy nie tylko zaleca prowadzenie zdrowego trybu życia ale i sami dają przykład takiego postępowania. W Bukówcu Górnym w minioną niedziele odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski Lekarzy w Biegu na 15 km. Wystartowało 35 medyków, w tym gronie aż 11 było z Leszna i okolic.

Konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia prowadzony jest w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Chodzi o projekty dotyczące wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna lądowisko dla śmigłowców było jednym z warunków funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kiedy zapis ten pojawił się pod koniec 2011 roku, kościański szpital przymierzał się do najróżniejszych wariantów.
- Ministerstwo Zdrowia wycofało się jednak z wymogu budowania lądowiska przy każdym oddziale ratunkowym, zwłaszcza tam, gdzie jest ścisła zabudowa architektoniczna, uniemożliwiająca start i lądowanie helikoptera, a także w miejscach, z których transport pacjenta do miejsca lądowania helikoptera LPR nie przekracza pięciu minut - mówi Hanna Grabus z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie - W przypadku kościańskiego szpitala jest to zapis martwy, ponieważ na terenie gminy Kościan nie ma innego lądowiska spełniającego normy LPR oraz wpisanego do rejestru lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie, z którego mógłby korzystać SOR. Z uwagi na to podjęto decyzję o konieczności budowy lądowiska wyniesionego na dachu szpitala.

Leszczyński szpital otrzyma w tym roku dwa miliony złotych na wyposażenie. Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt dla oddziałów neurologicznego, nefrologicznego, anestezjologicznego i pracowni radiologii. Umowę na kolejne dofinansowanie szpitala podpisali w czwartek Leszek Wojtasiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Tomasz Karmiński, p.o. dyrektora WSZ. -Wynosi ona na prawie dwa miliony złotych - mówi Wojtasiak. -Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia WSZ. -Na oddziały nefrologiczny, neurologiczny, anestezjologię z intensywną terapią oraz poradnię radiologii zabiegowej - wylicza Tomasz Karmiński - urządzenia w większości uzupełniają już posiadany przez nas sprzęt, zupełnie nowe będą urządzenia dla radiologii, w związku z poszerzaniem naszej oferty usług.

Leszek Wojtasiak dodał, że dyrektor szpitala przedstawił nowy program restrukturyzacyjny. - Po wstępnej analizie mogę powiedzieć, że jestem z niego bardzo zadowolony, następuje systematyczna poprawa sytuacji ekonomicznej. Dyrektor Karmiński zdradził, że szpital dąży do zwiększenia tzw. usług nielimitowanych m.in. w położnictwie, intensywnej terapii czy nefrologii. Są też plany działań w dalszej perspektywie n.p. chirurgia onkologiczna. W spotkaniu uczestniczył przew. Społecznej Rady Szpitala Benedykt Piwoński. (CAN) inf. własna